Lynne Sachs: Czułe kino non-fiction

Mamy przyjemność gościć retrospektywę nowojorskiej dokumentalistki Lynne Sachs, która od czterech dekad konsekwentnie tworzy eksperymentalne kino. Jej filmy non-fiction o różnym metrażu, przywołują ciekawość i bogactwo życia przeżywanego poprzez sztukę.

Mieszkająca na nowojorskim Brooklynie Sachs należy do bardzo twórczych autorów filmów eksperymentalnych i dokumentalnych i od dawna stroni od konwencjonalnych form kręcenia filmów. Jej prace, co jest chyba nieuniknione, wymykają się łatwej klasyfikacji. Zamiast tego najlepiej analizować jej twórczość jako rozległy plac zabaw, rozciągający się na różnych kontynentach i mieszający wpływy z pogranicza różnych form sztuki. Nasza uwaga skupia się na ideach i formach, które raz po raz powracają w kinie Sachs.

Ślady wojny, które pozostają w tkance społeczeństwa - od Wietnamu po Bliski Wschód - są stale obecnym motywem w jej pełnometrażowych filmach, podobnie zauważalny wpływ czasu na członków własnej rodziny. Feminizm we wszystkich swoich formach jest dla Sachs ożywczym tematem i siłą napędową, od wczesnych formalnych eksperymentów z ciałami i przestrzeniami w Drawn and Quartered, przez energię Marszu Kobiet w And Then We Marched, po miłość, artystyczne pokrewieństwo i solidarność między przyjaciółkami oraz towarzyszkami widoczne w Carolee, Barbara & Guvnor.

Jej najnowszy pełnometrażowy dokument, Film About a Father Who jest doskonałym wstępem do poznania stylu Sachs. Film ten jest nie tylko rozdartym i zniszczonym albumem rodzinnym, ale także dokumentem rozwoju twórczości filmowej Sachs na przestrzeni lat. Pełnometrażowy polifoniczny portret jej ojca, Iry Sachsa seniora, nakręcony na przestrzeni wielu lat, ostatecznie sugeruje, że sam człowiek jest niepoznawalny, że jego tajemnice są zbyt rozległe, by uchwyciła je kamera. Poprzez zmierzenie się z tym faktem, jak zdaje się sugerować Sachs, filmowiec jest w stanie odkryć inne prawdy o sobie i o całej swojej rodzinie.

Kluczowe wczesne dzieło, wyznaczające koniec odrębnego okresu w twórczości Sachs, The House of Science: A Museum of False Facts, jest dostępne do obejrzenia bezpłatnie.

Wybrane filmy

Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.

Członkowie Doc Alliance

Czy chcesz regularnie otrzymywać newsletter z naszym filmowym programem?

Zapisując się na newsletter wyrażam zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na temat usług oferowanych przez Doc-Air Distribution s.r.o. przy ul. Ostrovní 126/30 z siedzibą w Pradze. Oświadczam, że zapoznałem(am) się z Zasadami przetwarzania danych osobowych, rozumiem i zgadzam się z ich brzmieniem, jednocześnie jestem świadomy(a) swoich praw,w tym prawa do sprzeciwu wobec technik stosowanych w marketingu bezpośrednim.

Poslat svému Junioru

Zavřít