Jonas Mekas

Jonas Mekas (Stany Zjednoczone)

Urodził się w 1922 roku w wiosce Semeniškiai na Litwie. W 1944 roku wraz z bratem Adolfasem został siłą wcielony przez Nazistów do obozu pracy w Elmshorn w III Rzeszy. po wojnie studiował filozofię na Uniwersytecie w Mainz. Pod koniec 1949 roku obaj bracia zostali przewiezieni przez organizację ONZ pomagającą uchodźcom do Nowego Jorku, gdzie osiedlili się w Williamsburgu.

Dwa miesiące po dotarciu do Stanów Zjednoczonych za pożyczone pieniądze kupił swoją pierwszą kamerę Bolex i zaczął nagrywać krótkie fragmenty z własnego życia. Wkrótce zaangażował się w amerykańską awangardę. W 1954 roku razem z bratem założyli magazyn Film Culture, który wkrótce stał się najważniejszym filmowym pismem w USA. W 1958 roku zaczął pisać swoją legendarną kolumnę "Movie Journal" dla Village Voice. W 1962 roku założył Film-Makers' Cooperative a w 1964 roku Film-Makers' Cinematheque, które następnie przekształciły się w Anthology Film Archives, jedno z największych i najważniejszych repozytoriów awangardowego kina i miejsce projekcji.

Jeden z najważniejszych twórców filmów eksperymentalnych w historii kina amerykańskiego, jeszcze za życia stał się filmową legendą. Od 2000 roku Mekas rozszerzył swoją działalność reżyserską także o instalacje filmowe, wystawiając swoje prace m.in. w Serpentine Gallery, the Centre Pompidou, Musée d'Art moderne de la Ville de Paris, the Moderna Museet (Stockholm), PS1 Contemporary Art Center MoMA, Documenta of Kassel, the Museum Ludwig in Cologne, the State Hermitage Museum w St. Petersburgu oraz na Bienale w Wenecji. Zmarł w 2019 roku.


Fot.: Wei Gao.

Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.

Członkowie Doc Alliance

Czy chcesz regularnie otrzymywać newsletter z naszym filmowym programem?

Zapisując się na newsletter wyrażam zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na temat usług oferowanych przez Doc-Air Distribution s.r.o. przy ul. Ostrovní 126/30 z siedzibą w Pradze. Oświadczam, że zapoznałem(am) się z Zasadami przetwarzania danych osobowych, rozumiem i zgadzam się z ich brzmieniem, jednocześnie jestem świadomy(a) swoich praw,w tym prawa do sprzeciwu wobec technik stosowanych w marketingu bezpośrednim.

Poslat svému Junioru

Zavřít