Festiwal Ji.hlava online: Cyfrowy Azyl

Jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych w Europie Środkowo-Wschodniej – 24. Ji.hlava, odbędzie się w tym roku online w dniach 27 października - 8 listopada. W ciągu najbliższych dni zaprezentujemy na DAFilms jako jedyni widzom z zagranicy wybór dokumentów z tegorocznej edycji. Możecie zyskać pojedynczy dostęp do wybranych filmów z sekcji konkursowych, kina eksperymentalnego oraz specjalnych sekcji tematycznych.

Jak co roku festiwal pokaże szeroką gamę autorskich dokumentów z całego świata, ze szczególnym uwzględnieniem kinematografii Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku, przenosząc się do cyfrowego azylu, Ji.hlava postanowiła zainspirować i sprowokować do dyskusji na najbardziej aktualne tematy. Jednym z głównym motywów, pojawiającym się w wielu festiwalowych sekcjach, będzie pojęcie “Domu”. W czasie, gdy sam festiwal przez pandemię został zmuszony, aby opuścić swój tradycyjny dom – czeskie miasto Igławę, ten motyw przewodni stał się jeszcze bardziej znaczący. Co dla nas oznacza dom? Jakie uczucie towarzyszy powrotom do domowego ogniska? Co wzmaga w nas poczucie alienacji. To tylko zapowiedź tego, czego możecie oczekiwać w tym roku.

W ciągu naszego 13-dniowego ekskluzywnego programu online, zaprezentujemy filmy z Ji.hlavy w dwóch kuratorskich blokach (od 27 października do 2 listopada oraz od 2 do 8 listopada).


Festiwalowe sekcje:

Opus Bonum Konkursowa sekcja filmów dokumentalnych z całego świata.

First Lights Konkursowa sekcja pełnometrażowych debiutów dokumentalnych.

Between the Seas Konkurs krajów Europy Środkowej i Wschodniej, uwzględniający jej historyczne i polityczne korelacje.

Short Joy Filmy z konkursu Krótka Radość prezentujemy bezpłatnie, w tej sekcji to widzowie DAFilms mogą głosować do 29 października i wybrać najlepszy krótkometrażowy dokument.

Czech Joy Sekcja konkursowa najlepszych czeskich dokumentów.

Fascinations Eksperymentalna sekcja, która wybiera filmy czerpiące z rzeczywistości I odziera je z całego znaczenia, które je obciąża, poszerzając możliwości filmowej ekspresji.

Testimonies Sekcja filmowa, która stara się uchwycić aktualny stan świata z różnych perspektyw.

Constellations Wybór filmów, które w ubiegłym roku zabłysły na światowym dokumentalnym niebie. Autorska selekcja tytułów z innych festiwali.

Fascinations: Garden Eksperymentalna retrospektywa o fenomenie ogrodów. Ogród jako jeden z popularnych motywów, metafor i wizualnych inspiracji dla filmowej awangardy.

We współpracy z

  • jidff

Wybrane filmy

Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.

Członkowie Doc Alliance

Czy chcesz regularnie otrzymywać newsletter z naszym filmowym programem?

Zapisując się na newsletter wyrażam zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na temat usług oferowanych przez Doc-Air Distribution s.r.o. przy ul. Ostrovní 126/30 z siedzibą w Pradze. Oświadczam, że zapoznałem(am) się z Zasadami przetwarzania danych osobowych, rozumiem i zgadzam się z ich brzmieniem, jednocześnie jestem świadomy(a) swoich praw,w tym prawa do sprzeciwu wobec technik stosowanych w marketingu bezpośrednim.

Poslat svému Junioru

Zavřít