Historie pisane światłem

Kino dokumentalne nie musi nieustanie patrzeć w przyszłość. Teraźniejszość też nie jest jedynym godnym uwagi tematem. Warto pochylić się nad przeszłością, starzejącymi się materiałami, które zyskują nowy kontekst i nowe życie. Filmy powstają niczym feniks z popiołów, ze ścinek montażowych, materiałów archiwalnych, a filmowcy podejmują ryzyko, pisząc nową historię przy pomocy światła rzuconego na dawno porzucone taśmy filmowe.

Film Leandro Listortiego The Endless Film, będący nowością na naszej platformie, zmontowany został z fragmentów nigdy nieukończonych argentyńskich filmów. To na swój sposób niebyła, równoległa historia kina. Podróż po negatywach filmowych, kreowanie nowej narracji, która ożywa na naszych oczach.

Happy-End w reżyserii austriackiego autora filmowego Petera Tscherkassky'ego to dokument found footage w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu: przeróbka filmów home wideo z lat 60. i 70. Wybrane sekwencje pochodzą z wielu godzin z inscenizowanego życia prywatnego Rudolfa i Elfriede. To nie jest ukryta kamera, ponieważ jej bohaterowie zwracają się do niej śmiejąc się, gestykulując, biesiadując z wyimaginowaną publicznością.

Zupełnie inne spojrzenie w przeszłość. The Great Flood, film Billa Morrisona o powodzi wywołanej przez rzekę Missisipi w 1927 roku, najbardziej niszczycielskiej powodzi w historii Ameryki. Reżyser oraz kompozytor - gitarzysta Bill Frisell tworzą dokładny obraz tego przełomowego momentu z kart historii, wyłącznie poprzez dobór niemych obrazów dopasowanych do przejmującej oryginalnej ścieżki dźwiękowej. To artystyczna wizja, możliwa tylko dzięki wykorzystaniu archiwaliów filmowych.

Wybrane filmy

Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.

Członkowie Doc Alliance

Czy chcesz regularnie otrzymywać newsletter z naszym filmowym programem?

Zapisując się na newsletter wyrażam zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na temat usług oferowanych przez Doc-Air Distribution s.r.o. przy ul. Ostrovní 126/30 z siedzibą w Pradze. Oświadczam, że zapoznałem(am) się z Zasadami przetwarzania danych osobowych, rozumiem i zgadzam się z ich brzmieniem, jednocześnie jestem świadomy(a) swoich praw,w tym prawa do sprzeciwu wobec technik stosowanych w marketingu bezpośrednim.

Poslat svému Junioru

Zavřít