Dokumenty o sportowej pasji

Sport zarówno amatorski jak i zawodowy od zawsze przyciągał filmowców. Piękno sportowej rywalizacji udawało się w ciekawy sposób zarejestrować na taśmie filmowej, a wraz ze zwiększającymi się możliwościami technicznymi kinematografu, coraz dokładniej relacjonowano sportowe zmagania. Aby wydobyć esencję poszczególnych aktywności fizycznych, dokumentaliści zajęli się także zgłębianiem psychiki sportowców, ich motywacji, pragnień i walki z własnymi słabościami.

Sportowe charaktery hartują się w młodym wieku. Wspinaniu się po szczeblach sportowej kariery może towarzyszyć różna motywacja. W Jeździe obowiązkowej podpatrujemy na treningach 10-letnią Julię, która wraz z rodziną przeprowadziła się z Ukrainy do Polski. Czy łyżwiarstwo figurowe przyniesie jej lepsze życie? Wyczynowy sport to przekraczanie własnych granic, niekiedy na skraju wytrzymałości. Trenująca gimnastykę artystyczną Margarita, bohaterka dokumentu Over the Limit Marty Prus, zmaga się nie tylko z morderczymi treningami służącymi zbudowaniu formy przed Igrzyskami Olimpijskimi, ale także z presją ze strony trenerek.

Zmagania z własnym ciałem mogą być także próbą ucieczki od codziennych kłopotów, tak jak w dokumencie Biegacze. W filmie Łukasza Borowskiego każdy z bohaterów ma inne motywacje, aby stanąć na starcie morderczego ultramaratonu. Ale sport to nie tylko wysiłek fizyczny, to także styl życia jak udowadnia Marcin, niewidomy kibic oraz masażysta w klubie piłkarskim, któremu w krótkim metrażu Henio, idziemy na Widzew przygląda się Marcin Jóźwiak.

Wreszcie alpinizm zimowy, dyscyplina niewątpliwie opierająca się na silnej rywalizacji, która sytuuje się na pograniczu sportu. W Ostatniej górze obserwujemy zmagania polskich wspinaczy w Himalajach, w warunkach, w których ciało odmawia posłuszeństwa.

Wybrane filmy

Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.

Członkowie Doc Alliance

Czy chcesz regularnie otrzymywać newsletter z naszym filmowym programem?

Zapisując się na newsletter wyrażam zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na temat usług oferowanych przez Doc-Air Distribution s.r.o. przy ul. Ostrovní 126/30 z siedzibą w Pradze. Oświadczam, że zapoznałem(am) się z Zasadami przetwarzania danych osobowych, rozumiem i zgadzam się z ich brzmieniem, jednocześnie jestem świadomy(a) swoich praw,w tym prawa do sprzeciwu wobec technik stosowanych w marketingu bezpośrednim.

Poslat svému Junioru

Zavřít