Dušan Hanák: Retrospektywa

Reżyser, scenarzysta i fotograf Dušan Hanák (ur. 1938) to jeden z najważniejszych słowackich dokumentalistów i jednocześnie jedna z kluczowych postaci czechosłowackiej nowej fali. Aż po dzień dzisiejszy jego twórczość cieszy się szczególnym zainteresowaniem także poza granicami Słowacji, w tym w Polsce, gdzie jego dzieła pokazywane są w ramach festiwali filmowych i omawiane podczas zajęć akademickich. Na portalu DAFilms retrospektywa jego filmów po raz pierwszy dostępna będzie online.

Dušan Hanák studiował reżyserię na praskiej FAMU w latach 1960-1965, w okresie rozkwitu kultury tzw. "złotych lat 60", w którym formowała się czechosłowacka nowa fala. Po ukończeniu studiów od 1965 roku pracował w Wytwórni Filmów Krótkometrażowych, a od 1968 roku w Studiu Filmów Fabularnych w Bratysławie. Rozpoczynał od krótkich dokumentalnych form, filmy fabularne zaczął kręcić dopiero po 1968 roku i inwazji wojsk Układu Warszawskiego, gdy Czechosłowacja pogrążyła się w mrokach tzw. "normalizacji".

Wiele filmów Hanáka zdobyło międzynarodowe prestiżowe nagrody. Już za swój debiut fabularny 322 (1969) otrzymał główną nagrodę na MFF w Mannheim, zaś jego pełnometrażowy debiut dokumentalny Obrazy starego świata (1972) triumfował m.in. na festiwalach w Nyonie, Monachium i Montrealu i dziś zaliczany jest do klasyki kina. Do najważniejszych filmów w dorobku słowackiego reżysera należą także Różowe sny (1976) oraz Ja kocham, ty kochasz (1980), który przyniósł mu Srebrnego Niedźwiedzia na 39. Berlinale w 1989 roku. Dlatego w przeglądzie twórczości Hanáka obok krótkometrażowych i pełnometrażowych filmów dokumentalnych, zaprezentujemy także fabuły.

„Filmografia Dušana Hanáka wykracza poza granice rodzimej kinematografii, dlatego cieszymy się, że pierwsza retrospektywa online może odbyć się na DAFilms. Wierzę, że jego poetycka wizja świata może urzec zarówno słowackich widzów, jak i widzów za granicą, którzy po raz pierwszy spotkają się z jego twórczością” - mówi Dorota Zacharová, kuratorka słowackiej wersji DAFilms.

Wszystkie filmy dostępne są z angielskimi napisami w ramach subskrypcji, możliwe jest także wykupienie dostępu do poszczególnych tytułów.


Fot. Miro Nôta

Wybrane filmy

Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.

Członkowie Doc Alliance

Czy chcesz regularnie otrzymywać newsletter z naszym filmowym programem?

Zapisując się na newsletter wyrażam zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na temat usług oferowanych przez Doc-Air Distribution s.r.o. przy ul. Ostrovní 126/30 z siedzibą w Pradze. Oświadczam, że zapoznałem(am) się z Zasadami przetwarzania danych osobowych, rozumiem i zgadzam się z ich brzmieniem, jednocześnie jestem świadomy(a) swoich praw,w tym prawa do sprzeciwu wobec technik stosowanych w marketingu bezpośrednim.

Poslat svému Junioru

Zavřít