Best of DAFilms 2021

Jakie filmy były najchętniej oglądane przez widzów, na jakie tematy zwracali uwagę nasi kuratorzy, jakie dokumenty podbiły największe festiwale filmowe? Sekcja "Best of DAFilms" to coroczny wybór najciekawszych tytułów dostępnych na naszej platformie. Rok 2021 był specyficzny, większość festiwali przebiegało w tzw. hybrydowej formie, umożliwiając kinomanom dostęp online zarówno do premier jak i klasyki kinematografii.

Koniec roku i świąteczne dni wolne są znakomitym czasem do nadrobienia filmowych zaległości. Przypomnijmy sobie raz jeszcze najważniejsze dokumenty, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy prezentowaliśmy na DAFilms. Nie mogło wśród nich zabraknąć tytułów z retrospektyw Roberto Minerviniego oraz słowackiego mistrza Dušana Hanáka. Słowacką kinematografię reprezentuje także Viera Čákanyová, której dokument White on White miał na DAFilms polską premierę. Ciekawym komentarzem dla współczesnej politycznej sytuacji na Białorusi jest Czysta sztuka, konflikt na Bliskim Wschodzie, który eskalował w maju 2021 roku pomaga zrozumieć Shujayya studiującego w łódzkiej Szkole Filmowej Mohammeda Almughanniego, zaś polskie realia znakomicie obrazują Ostatni rycerze prawej strony. Różnorodne, prowokujące formalnie i skłaniające do refleksji - takie były dokumenty, które zaskarbiły sobie uwagę widzów.

Wybrane filmy

Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.

Członkowie Doc Alliance

Czy chcesz regularnie otrzymywać newsletter z naszym filmowym programem?

Zapisując się na newsletter wyrażam zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na temat usług oferowanych przez Doc-Air Distribution s.r.o. przy ul. Ostrovní 126/30 z siedzibą w Pradze. Oświadczam, że zapoznałem(am) się z Zasadami przetwarzania danych osobowych, rozumiem i zgadzam się z ich brzmieniem, jednocześnie jestem świadomy(a) swoich praw,w tym prawa do sprzeciwu wobec technik stosowanych w marketingu bezpośrednim.

Poslat svému Junioru

Zavřít