Pełnometrażowy dokument Jarocin. Po co wolność pokazuje barwną i wielowymiarową historię słynnego rockowego festiwalu. Reżyserzy sięgają do początku lat 70., kiedy w mieście odbywał się przegląd debiutów – Wielkopolskie Rytmy Młodych. Występujący przed laty w Jarocinie artyści opowiadają o przyczynach punkowego zrywu, niedogodnościach, z jakimi musieli się mierzyć w czasach PRL, oraz wpływie, jaki ich muzyka miała na młodych Polaków. W dokumencie ukazywana jest zarówno kulturotwórcza rola festiwalu, jak i niechlubne karty z jego historii: Krzysztof Grabaż Grabowski, Kazik Staszewski oraz Olaf Deriglasoff opowiadają o obecnej na Jarocinie cenzurze.
Film pokazuje także paradoks festiwalu, którego największe problemy zaczęły się już po 1989 roku, gdy w wyniku zamieszek pomiędzy publicznością a ochroniarzami impreza została zamknięta na następne dziewięć lat. Wypowiadający się w filmie muzycy z dużym dystansem odnoszą się do swojego wpływu na społeczne i polityczne losy kraju. Zwracają uwagę na zagrożenia, które niesie kapitalizm oraz na nostalgiczny, a nie buntowniczy, charakter reaktywowanej po latach imprezy.
Źródło: Naniteka.pl
Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.