Jana Ševčíková

Jana Ševčíková (Czechy)

Jedna z najważniejszych autorek kina czeskiego, a zarazem niezależna outsiderka. Swoje dokumenty produkuje sama, poświęcając nawet kilka lat pracy na wnikliwą obserwację i dotarcie do bohaterów. Udowodniła to już filmem dyplomowym na praskiej FAMU, zawieszając na dwa lata studia, aby w odległym Banacie dokończyć dokument o tytułowych Piemule, potomkach Czechów, którzy wyemigrowali tam na początku XIX wieku. Zarazem prowokowała komunistyczną cenzurę, rozpoczynając film od słów modlitwy i przyglądając się ich religijnym obyczajom. W poszukiwaniu tzw. starowierców, bohaterów kolejnego dokumentu, podróżowała od Nowosybirska aż po Alaskę, by odnaleźć ich w końcu w dorzeczu Dunaju. Jej poetyckie filmy, nagradzane na festiwalach na całym świecie, wymykają się jednocześnie szufladce kina etnograficznego. Nakręcone z dbałością o każdy kadr, na taśmie filmowej, zasługują na to, aby kontemplować je na dużym ekranie, w ramach pierwszej w Polsce kompletnej retrospektywy twórczości Ševčíkovej.


Źródło: www.cinergiafestival.pl

Filmografia

 • Ci, którzy tańczą w ciemności
  2022
 • Oprzyj drabinę o niebo
  2014
 • Gyumri
  2008
 • The Rite of Spring
  2002
 • Starowiercy
  2001
 • Jakub
  1992
 • Piemule
  1983
 • Światowe dzieci
  1981

Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.

Członkowie Doc Alliance

Czy chcesz regularnie otrzymywać newsletter z naszym filmowym programem?

Zapisując się na newsletter wyrażam zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na temat usług oferowanych przez Doc-Air Distribution s.r.o. przy ul. Ostrovní 126/30 z siedzibą w Pradze. Oświadczam, że zapoznałem(am) się z Zasadami przetwarzania danych osobowych, rozumiem i zgadzam się z ich brzmieniem, jednocześnie jestem świadomy(a) swoich praw,w tym prawa do sprzeciwu wobec technik stosowanych w marketingu bezpośrednim.

Poslat svému Junioru

Zavřít