Peter Solan

Peter Solan (Słowacja)

Peter Solan (1929, Bańska Bystrzyca, Czechosłowacja) studiował reżyserię na FAMU w Pradze (1955). Zaczynał od pracy dokumentalnej, a w 1959 roku zadebiutował swoim pierwszym słowackim filmem detektywistycznym Człowiek, który nie wrócił. Międzynarodowe uznanie przyniósł mu dramat rozgrywający się w obozie koncentracyjnym Bokser i śmierć (1962), a następnie stał się jednym z twórców filmowych, którzy czerpali z technik wypracowanych przez kino czechosłowackiej nowej fali lat 60 XX wieku. Poetyka ta jest najbardziej widoczna w Kiedy skończy się ta noc (1965) oraz w tryptyku Dialog 20-40-60 (1968), gdzie wyreżyserował drugą etiudę. Do jego stałych współpracowników należeli dramaturg Peter Karvaš (Sprawa Barnaby Kosa, 1964; Pan niczego sobie nie życzył, 1970) i scenarzysta Tibor Vichta (Twarz w oknie, 1963; Kiedy skończy się noc, 1965). W dobie normalizacji lat 70. musiał przymusowo realizować filmy dla Studia Filmów Krótkometrażowych. Od lat 80. mógł powrócić do filmów fabularnych i telewizyjnych.

Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.

Członkowie Doc Alliance

Czy chcesz regularnie otrzymywać newsletter z naszym filmowym programem?

Zapisując się na newsletter wyrażam zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na temat usług oferowanych przez Doc-Air Distribution s.r.o. przy ul. Ostrovní 126/30 z siedzibą w Pradze. Oświadczam, że zapoznałem(am) się z Zasadami przetwarzania danych osobowych, rozumiem i zgadzam się z ich brzmieniem, jednocześnie jestem świadomy(a) swoich praw,w tym prawa do sprzeciwu wobec technik stosowanych w marketingu bezpośrednim.

Poslat svému Junioru

Zavřít