Strefa Gazy - życie w ogniu konfliktu

Zrozumienie skomplikowanych stosunków pomiędzy Izraelem a Palestyną nie jest prostym zadaniem nawet dla ekspertów od polityki Bliskiego Wschodu. Przyglądamy się temu, jak dokumentaliści widzą ten długotrwały spór i chwile kruchego pokoju, między kolejnymi aktami agresji.

Dla urodzonego w Izraelu reżysera Eyala Sivana napięte wydarzenia na pograniczu Izraela i Palestyny stały się tematem filmowym na całe życie. W AQABAT JABER reżyser otwarcie krytycznie przygląda się różnym punktom widzenia tego jak Żydzi i Arabowie postrzegają swoją własną historię. W filmie I Signed the Petition Mahdi Fleifel podczas rozmowy z wyrozumiałym przyjacielem dekonstruuje i interpretuje znaczenie swojego publicznego poparcia kulturalnego bojkotu Izraela, poprzez podpisanie się pod internetową petycją. W Once I Entered a Garden Avi Mograbi wydaje się fantazjować o Bliskim Wschodzie, w którym zamieszkujące go społeczności nie są podzielone według etnicznych bądź religijnych granic.

Z kolei w Zakazanych głosach słyszymy archiwalne nagrania żołnierzy relacjonujących tzw. wojnę sześciodniową. W filmie zapoznajemy się z taśmami razem z żołnierzami. Są oni jednak o 50 lat starsi i słuchają tych nagrań po raz pierwszy. W naszym programie kuratorskim nie mogło zabraknąć również polskiego akcentu, krótkiego metrażu nakręconego przez Mohammeda Almughanniego, studenta Szkoły Filmowej w Łodzi - Shujayya. To poruszająca relacja mieszkającego w Polsce reżysera, który powraca do Gazy i rejestruje życie przyjaciół w zbombardowanym mieście.

Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.

Członkowie Doc Alliance

Czy chcesz regularnie otrzymywać newsletter z naszym filmowym programem?

Zapisując się na newsletter wyrażam zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na temat usług oferowanych przez Doc-Air Distribution s.r.o. przy ul. Ostrovní 126/30 z siedzibą w Pradze. Oświadczam, że zapoznałem(am) się z Zasadami przetwarzania danych osobowych, rozumiem i zgadzam się z ich brzmieniem, jednocześnie jestem świadomy(a) swoich praw,w tym prawa do sprzeciwu wobec technik stosowanych w marketingu bezpośrednim.

Poslat svému Junioru

Zavřít