Zrozumienie skomplikowanych stosunków pomiędzy Izraelem a Palestyną nie jest prostym zadaniem nawet dla ekspertów od polityki Bliskiego Wschodu. Przyglądamy się temu, jak dokumentaliści widzą ten długotrwały spór i chwile kruchego pokoju, między kolejnymi aktami agresji.
Dla urodzonego w Izraelu reżysera Eyala Sivana napięte wydarzenia na pograniczu Izraela i Palestyny stały się tematem filmowym na całe życie. W AQABAT JABER reżyser otwarcie krytycznie przygląda się różnym punktom widzenia tego jak Żydzi i Arabowie postrzegają swoją własną historię. W filmie I Signed the Petition Mahdi Fleifel podczas rozmowy z wyrozumiałym przyjacielem dekonstruuje i interpretuje znaczenie swojego publicznego poparcia kulturalnego bojkotu Izraela, poprzez podpisanie się pod internetową petycją. W Once I Entered a Garden Avi Mograbi wydaje się fantazjować o Bliskim Wschodzie, w którym zamieszkujące go społeczności nie są podzielone według etnicznych bądź religijnych granic.
Z kolei w Zakazanych głosach słyszymy archiwalne nagrania żołnierzy relacjonujących tzw. wojnę sześciodniową. W filmie zapoznajemy się z taśmami razem z żołnierzami. Są oni jednak o 50 lat starsi i słuchają tych nagrań po raz pierwszy. W naszym programie kuratorskim nie mogło zabraknąć również polskiego akcentu, krótkiego metrażu nakręconego przez Mohammeda Almughanniego, studenta Szkoły Filmowej w Łodzi - Shujayya. To poruszająca relacja mieszkającego w Polsce reżysera, który powraca do Gazy i rejestruje życie przyjaciół w zbombardowanym mieście.
Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.