Dokumenty ze Szkoły Filmowej w Łodzi

Szkoła Filmowa w Łodzi to jedna z najstarszych uczelni filmowych na świecie. W gronie jej absolwentów nie brakuje wybitnych autorów dokumentalnego kina: Pawła Łozińskiego, Jacka Bławuta czy Wojciecha Staronia. Prezentowane w naszym programie kuratorskim filmy reprezentują twórczość młodej generacji polskich dokumentalistów, która zdołała już jednak zaistnieć na najważniejszych międzynarodowych festiwalach.

Marta Prus, absolwentka Wydziału Reżyserii z 2016 roku, zadebiutowała w pełnym metrażu dokumentem Over the Limit (2017), który zdobył wiele festiwalowych laurów, a jego autorka znalazła się na prestiżowej liście magazynu Variety 10 Europeans to Watch for 2018. Już wcześniej dokumentalistka zwróciła uwagę krytyków swoimi szkolnymi etiudami: Vakha i Magomed z 2011 roku opowiada o uchodźcach z Czeczeni, którzy wyemigrowali do Polski, Osiemnastka to historia wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łodzi, która po wyjściu na wolność chce wyprawić swoje urodziny, a Mów do mnie to intymny dziennik przedstawiający przyjaźń reżyserki z 21-letnim narkomanem.

Matěj Bobřík, słowacki reżyser i scenarzysta, dyplom łódzkiej uczelni otrzymał w 2014 roku. Nim w 2019 roku zadebiutował w pełnym metrażu filmem Nasza mała Polska, zrealizował kilka interesujących krótkich dokumentów, m.in.: autobiograficzny Self(less)-Portrait, w którym po nagłej śmierci matki skierował kamerę na samego siebie oraz Tam, gdzie słońce się nie śpieszy - pełen czarnego humoru portret słowackiej wsi.

Wybraliśmy także najnowsze etiudy, które nadal podbijają festiwale: Ostatni rycerze prawej strony (2020) Michała Edelmana po pokazach na jubileuszowym 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz 30. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu, znaleźli się także w konkursie studenckim Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Ji.hlava. Siostry (2018) Michała Hytrosia zdążyły zgromadzić już kilkanaście nagród, w tym Srebrnego Smoka za najlepszy krótkometrażowy dokument w konkursie międzynarodowym 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, a Połączeni (2018) w reżyserii Aleksandry Maciejczyk po paśmie festiwalowych sukcesów trafili także do zaplanowanej na maj tego roku 10. edycji Boston ReelAbilites Film Festival.

Wybrane filmy

Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.

Członkowie Doc Alliance

Czy chcesz regularnie otrzymywać newsletter z naszym filmowym programem?

Zapisując się na newsletter wyrażam zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na temat usług oferowanych przez Doc-Air Distribution s.r.o. przy ul. Ostrovní 126/30 z siedzibą w Pradze. Oświadczam, że zapoznałem(am) się z Zasadami przetwarzania danych osobowych, rozumiem i zgadzam się z ich brzmieniem, jednocześnie jestem świadomy(a) swoich praw,w tym prawa do sprzeciwu wobec technik stosowanych w marketingu bezpośrednim.

Poslat svému Junioru

Zavřít