Roberto Minervini: Niespokojne serce Ameryki

Wizualnie wciągające obrazy i ciemnej strony współczesnej Ameryki to znak rozpoznawczy nagradzanego włoskiego filmowca Roberto Minerviniego, który mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych. Jego ostatni dokument Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu? zdobył 5 nagród na Festiwalu Filmowym w Wenecji. W ramach retrospektywy na DAFilms z dumą prezentujemy także tzw. teksańską trylogię reżysera.

Tytuł retrospektywy nawiązuje do bohaterów filmów Minerviniego, którzy często borykają się ze swoimi wewnętrznymi demonami, a także z niesprawiedliwością i nierównością w amerykańskim społeczeństwie. Jego filmowy styl balansuje na pograniczu filmu fabularnego i dokumentalnego. Rozwinął to podejście w filmach Low Tide i Stop the Pounding Heart, które później stały się częścią jego trylogii teksańskiej. Po sukcesach, zwłaszcza na festiwalach kina dokumentalnego, przełomowy okazał się jego kolejny film, The Other Side, który w 2015 roku zachwycał widzów i krytyków w sekcji Un Certain Regard na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Intymność na planie filmowym Minervini osiąga pracując w małym zespole, rezygnując ze sztucznego oświetlenia i rejestrując wszystko w długich ujęciach, bez zatrzymania kamery. Już w środę 19 maja o metodzie twórczej w naszym cyklu DAFilms Conversations z reżyserem porozmawia Gionna Nazzaro, dyrektor artystyczny festiwalu w Locarno.

Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.

Członkowie Doc Alliance

Czy chcesz regularnie otrzymywać newsletter z naszym filmowym programem?

Zapisując się na newsletter wyrażam zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na temat usług oferowanych przez Doc-Air Distribution s.r.o. przy ul. Ostrovní 126/30 z siedzibą w Pradze. Oświadczam, że zapoznałem(am) się z Zasadami przetwarzania danych osobowych, rozumiem i zgadzam się z ich brzmieniem, jednocześnie jestem świadomy(a) swoich praw,w tym prawa do sprzeciwu wobec technik stosowanych w marketingu bezpośrednim.

Poslat svému Junioru

Zavřít