Visions du Réel 2020: nagrodzone filmy

Prezentujemy zwycięzców zeszłorocznej edycji szwajcarskiego festiwalu Visions du Réel. W tej prestiżowej imprezie, należącej do naszej sieci festiwalowej Doc Alliance, jednym z nagrodzonych tytułów okazał się Zwyczajny kraj (2020) Tomasza Wolskiego. Odkryj najlepsze dokumenty, które nie boją się zacierać granic pomiędzy rzeczywistością a fikcją.

Festiwal Visions du Réel jest jednym z najważniejszych corocznych wydarzeń dla dokumentalistów. Niezależnie od tego, czy wypełnia kina w szwajcarskim miasteczku Nyon czy odgrywa się online, zaprezentowane tam dokumenty podbijają następnie kolejne festiwale filmowe. We współpracy z organizatorami Visions du Réel przedstawiamy program kuratorski złożony wyłącznie ze zwycięzców poprzedniej edycji.

Najlepszym tytułem konkursu międzynarodowego okazał się fiński film Anerca, Breath of Life opowiadający o rdzennych plemionach żyjących za kołem podbiegunowym. To wypełniony śpiewem i tańcami poetycki etnograficzny dokument o współczesnej sytuacji lokalnych społeczności. W sekcji konkursowej Burning Lights prezentującej nowatorskie filmy, zwycięzcą okazał się film Pyrale. Osobista historia dorastającej dziewczyny Lou rozgrywa się w Prowansji w czasie inwazji pasożytniczych motyli. Z kolei Zwyczajny kraj Tomasza Wolskiego zwyciężył w kategorii dla najbardziej innowacyjnego filmu średniego metrażu. To dokument „found footage”, oparty na materiałach nagranych przez milicjantów oraz oficerów polskich służb bezpieczeństwa, którzy w niecodzienny sposób zarejestrowali portret komunistycznej Polski.

Program kuratorski będzie dostępny do 9 maja. Dla tych, którzy nie posiadają jeszcze subskrypcji na DAFilms przygotowaliśmy jedną bezpłatną projekcję. Film On Hold, który otrzymał nagrodę w sekcji filmów krótkometrażowych można obejrzeć za darmo po rejestracji w serwisie.

Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.

Członkowie Doc Alliance

Czy chcesz regularnie otrzymywać newsletter z naszym filmowym programem?

Zapisując się na newsletter wyrażam zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na temat usług oferowanych przez Doc-Air Distribution s.r.o. przy ul. Ostrovní 126/30 z siedzibą w Pradze. Oświadczam, że zapoznałem(am) się z Zasadami przetwarzania danych osobowych, rozumiem i zgadzam się z ich brzmieniem, jednocześnie jestem świadomy(a) swoich praw,w tym prawa do sprzeciwu wobec technik stosowanych w marketingu bezpośrednim.

Poslat svému Junioru

Zavřít