Zapraszamy do świata mistrzów polskiej i światowej fotografii. Przedstawiamy dokumenty opowiadające o wybitnych fotografikach i niecodziennych odkryciach. Filmy, które starają się uchwycić magię zachodzącą pomiędzy portretowaną rzeczywistością, autorami zdjęć i obiektywami ich aparatów.
W dzisiejszych czasach za pomocą coraz bardziej rozwiniętej technologii fotografii cyfrowej każdy może wykonać poprawne zdjęcie. Ale co sprawia, że fotografia staje się dziełem sztuki? Czy jest to odpowiedni kąt padania światła, umiejętność uchwycenia właściwego momentu, nieskazitelna kompozycja, czy wyjątkowa wrażliwość twórcy, który naciska migawkę aparatu? W naszym wyborze filmów możesz przyjrzeć się pracy mistrzów fotografii i poznać ich twórcze podejście.
W Dzienniku z podróży Piotr Stasik wyrusza w podróż z Tadeuszem Rolke i jego 15-letnim podopiecznym adeptem fotografii Michałem, którzy zamierzają przemierzyć Polskę portretując mieszkańców małych miejscowości. Dokument Czarna skrzynka to z kolei portret innego polskiego mistrza fotografii - Tomasza Tomaszewskiego. Natomiast współwyreżyserowana przez Wima Wendersa i utrzymana w czerni i bieli Sól Ziemi to opowieść o brazylijskim autorze Sebastiao Salgado, który przez 40 lat podróżował po świecie realizując swój wielki fotograficzny projekt.
W podróż w przeszłość, do świata, który już przemija, zabierają nas w Obrazach starego świata oraz Podróży fotografa słowaccy twórcy, portretujący ludność Orawy. Wreszcie dwa filmowe śledztwa, przeprowadzone przez autorów dokumentów. W Szklanych negatywach Jan Borowiec stara się odkryć kim są ludzie przedstawieni na prawie 100-letnich fotografiach, przypadkowo znalezionych podczas remontu kamienicy w 2010 roku. Z kolei w Zagubionych wakacjach poprzez wywoływanie znalezionych na śmietniku 22 rolek negatywów, czescy filmowcy odkrywają historię sześciu anonimowych chińskich turystów, których twarze zostały uchwycone na 756 zdjęciach.
Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.