Zbliżenie na kino Kazuhiro Sody

Japoński niezależny filmowiec Kazuhiro Soda zasłynął swoją metodą obserwacyjną w dokumencie i manifestem twórczym "Dziesięciu przykazań" kręcenia filmów. Jako autor filmowy Soda jest minimalistą, który jest w stanie wydobyć z portretowanego świata więcej niż niejeden z reżyserów dysponujących nieograniczonym budżetem dużych produkcji filmowych.

Dziesięć zasad filmowania, od których Soda nigdy się nie odstępuje, pozwala mu dotrzeć z kamerą w niesfilmowane dotąd miejsca współczesnej Japonii (a ostatnio także Stanów Zjednoczonych) i uchwycić ich piękno jakie umożliwia kontemplacja obrazów w kinie obserwacyjnym. Ten dar szczególnego spojrzenia przyniósł mu międzynarodowe uznanie, a Soda stał się ulubieńcem takich festiwali filmowych jak Berlinale, Locarno, Visions du Reél czy MFF w Hongkongu i artystą docenianym przez takie instytucje jak Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku.

Wybór filmografii Sody, który prezentujemy na DAFilms, w skondensowany sposób przybliża twórczość Japończyka. Soda studiował religioznawstwo, następnie pracował jako reżyser telewizyjny, co pozwoliło mu połączyć praktyczne umiejętności warsztatu filmowego z metafizycznym spojrzeniem na dokument. Obejrzawszy jego filmy, widzowie długo nie mogą zapomnieć o twarzach, drobnych gestach i ulotnych fragmentach prawdziwego życia bohaterów filmów Sody, takich jak choćby starsza kobieta Kumi-san, która opowiada przed kamerą straszną historię porwania przez tajne służby jej niepełnosprawnego syna. Wgląd w codzienne życie japońskiego społeczeństwa umożliwiają także dwa filmy o kampaniach wyborczych (Campaign oraz Campaign 2), w których śledzimy lokalne wybory, włącznie z tymi bezpośrednio po awarii elektrowni jądrowej w Fukushimie w 2011 roku.

W innym skromnym filmie Sody Inland Sea, który spotkał się z niezwykle przychylnym przyjęciem podczas premiery na Berlinale w 2018 roku, poznajemy mieszkańców małej rybackiej wioski Ushimado, która w ostatnich latach wyblakła ze swojej chwały i obecnie reprezentuje podupadającą japońską społeczność robotniczą. Dyscyplina Sody w tak intensywnym skupieniu się na temacie, z klarownością i prostotą, powinna być wzorem dla innych filmowców, zarówno pod względem szczegółowego portretu psychologicznego zwyczajnych ludzi, którzy stają się bohaterami jego filmów, jak i artystycznego spojrzenia.

Zanurzmy się w świecie Sody bez uprzedzeń. Nie myślmy za dużo. Nie planujmy. Nigdy nie było lepszego czasu na odkrycie tego mistrza współczesnego filmu dokumentalnego.

Wybrane filmy

Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.

Członkowie Doc Alliance

Czy chcesz regularnie otrzymywać newsletter z naszym filmowym programem?

Zapisując się na newsletter wyrażam zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na temat usług oferowanych przez Doc-Air Distribution s.r.o. przy ul. Ostrovní 126/30 z siedzibą w Pradze. Oświadczam, że zapoznałem(am) się z Zasadami przetwarzania danych osobowych, rozumiem i zgadzam się z ich brzmieniem, jednocześnie jestem świadomy(a) swoich praw,w tym prawa do sprzeciwu wobec technik stosowanych w marketingu bezpośrednim.

Poslat svému Junioru

Zavřít