Z powodu pandemii zajęcia stacjonarne zostały znacznie ograniczone, co ma negatywny wpływ na stabilność społeczną, rozwój gospodarczy jak i zaburzenie życia codziennego uczniów. Jednak to zakłócenie obecnego systemu może być również postrzegane jako szansa na zatrzymanie się i zastanowienie. Czy nie moglibyśmy zrobić rzeczy inaczej i zrobić to lepiej? Aby znaleźć inspirację, polecamy autorskie dokumenty, które pokazują różnorodne formy edukacji spotykane na całym świecie.
Wbrew nazwie Nasza Mała Polska nie odnosi się do lokalnej społeczności w kraju nad Wisłą, ale przenosi widzów do Tokio, gdzie japońscy studenci uczą się mówić po polsku. Nauka języka obcego i odkrywanie kultury opartej na całkowicie odmiennych zasadach, pozwala im na tworzenie głębszych relacji w zglobalizowanym świecie.
Nauczanie udokumentowane w bułgarskim filmie Cambridge również wpisuje się w tematy integracji społecznej. Dokument śledzi codzienne wysiłki romskich uczniów ze wsi Dolni Tsibar. Choć mieszkają w jednym z najbiedniejszych miejsc w Europie i nadal doświadczają dyskryminacji, nauczyciele mają nadzieję, że ich podopieczni będą w stanie zdobyć podstawową wiedzę i umiejętności potrzebne do znalezienia swojego miejsca w społeczeństwie.
Pozostałe filmy wybrane do tego programu kuratorskiego, niezależnie od tego, czy odgrywają się blisko naszych granic czy w odległych krajach, wszystkie pokazują, że zdrowy rozwój jednostek i całego społeczeństwa nie jest możliwy bez wysokiej jakości powszechnie dostępnej edukacji.
Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.