Filmy ze Szkoły Wajdy

Szkoła Wajdy jest jednym z najważniejszych inkubatorów dokumentalnych talentów w Polsce. Powstała w 2002 roku z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego, dziś może szczycić się generacją wybitnych absolwentów, którzy tworzą współczesne polskie kino. Od samego początku filmy ze Szkoły Wajdy były dystrybuowane przez DAFilms, najpierw za granicą, a od tego roku także w Polsce. Obecnie możemy pochwalić się 15 tytułami z Wajda Studio, 8 z nich to nowości na naszym portalu.

Mieszcząca się przy ulicy Chełmskiej 21 w Warszawie Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, od 2011 roku działająca pod nazwą Wajda School, stała się jednym z najważniejszych filmowych adresów w Polsce i na świecie. Co roku pierwsze kroki kierują tam przyszli adepci sztuki filmowej, aby pod artystyczną opieką wybitnych dokumentalistów, m.in. Marcela Łozińskiego, Vity Żelakeviciute czy Macieja Cuske, przenieść swoje pomysły na ekran. Działające w strukturach szkoły Wajda Studio jest producentem ponad 100 filmów dokumentalnych i fabularnych oraz ponad 250 etiud, pokazywanych i nagradzanych na najważniejszych festiwalach filmowych.

W naszym programie kuratorskim prezentujemy dokumenty zrealizowane w Szkole Wajdy na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, które wciąż jednak odnoszą międzynarodowe sukcesy. Znalazła się wśród nich m.in. Superjednostka (2014) Teresy Czepiec nagrodzona w tym roku w konkursie krótkich metraży w ramach 5. Cuzco Underground Cinema Festival w Peru, czy Arabski sekret (2017) Julii Groszek, który został uznany najlepszym filmem europejskim podczas zakończonej we wrześniu ósmej edycji Aegean Docs International Documentary Film Festival. Z kolei do najchętniej oglądanych na platformie DAFilms polskich dokumentów, nieprzerwanie od czasu premiery VOD w czerwcu tego roku, należy Symfonia fabryki Ursus (2018) Jaśminy Wójcik – filmowy eksperyment ożywiający dawną fabrykę traktorów. Przekonajcie się jak różnorodne tematycznie i estetyczne może być kino dokumentalne, wybierając spośród 15 tytułów nakręconych przez autorów filmowych wywodzących się ze Szkoły Wajdy.

Wybrane filmy

Komentarze

Zaloguj się nebo zarejestruj aby dodać komentarz.

Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.

Członkowie Doc Alliance

Czy chcesz regularnie otrzymywać newsletter z naszym filmowym programem?

Zapisując się na newsletter wyrażam zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na temat usług oferowanych przez Doc-Air, z.s. przy ul. Ostrovní 126/30 z siedzibą w Pradze. Oświadczam, że zapoznałem(am) się z Zasadami przetwarzania danych osobowych, rozumiem i zgadzam się z ich brzmieniem, jednocześnie jestem świadomy(a) swoich praw,w tym prawa do sprzeciwu wobec technik stosowanych w marketingu bezpośrednim.