Od września rozpoczynamy nasz nowy cykl, w którym swoimi rekomendacjami podzielą się filmoznawcy, krytycy filmowi i autorzy blogów pasjonujący się kinem dokumentalnym. Każdy wybierze kilka filmów z naszego serwisu - zaczynamy od polskich dokumentów.
Michał Piepiórka poleca: Polskie kino dokumentalne niezmiennie od wielu lat stoi na najwyższym, światowym poziomie, co potwierdzają wybrane przeze mnie filmy. Postawiłem na klasyczny dokument obserwacyjny (Over the Limit), minimalistyczny eksperyment (Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham), kreatywny film montażowy (Opera o Polsce) i kino społeczne o wyjątkowej wrażliwości, również wizualnej (In Touch). Ich różnorodność udowadnia, że polscy dokumentaliści wciąż poszukują nowych środków wyrazu, by jak najgłębiej przeniknąć współczesny świat. Ale szukając własnej prawdy o rzeczywistości, nie zapominają o emocjach i humorze, przez co wszystkie cztery filmy są wyjątkowym doświadczeniem dla widzów - mówią między innymi o trudach rodzicielskiej miłości, dramacie rozstania, sportowym wysiłku i surrealizmie polskiej codzienności. Każdy z nich otwiera oglądających na nieznane do tej pory wymiary uczuć, punktów widzenia i doświadczeń, zmieniających raz na zawsze ich serca i umysły. Jeśli się nie boicie otworzyć na nowe, koniecznie obejrzyjcie te cztery filmy.
Michał Piepiórka: Doktor nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa i pracownik Katedry Filmu i Mediów Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego. Krytyk filmowy. Publikuje m.in. w „Kinie”, „Czasie Kultury” i serwisie Filmweb. Autor książki „Rockefellerowie i Marks nad Warszawą. Polskie filmy fabularne wobec transformacji gospodarczej” (2019). Zdobywca wyróżnień w konkursach im. Krzysztofa Mętraka (2016, 2017, 2018) oraz „Powiększenie” (2011) portalu Filmweb. Autor bloga filmowego Bliżej Ekranu za prowadzenie którego otrzymał w 2017 roku nominację do nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.