Z miłości do muzyki

Muzyczne fascynacje są wdzięcznym tematem dla filmowców, którzy kierują obiektywy kamer nie tylko na scenicznych artystów, ale także na fanów bezgranicznie wpatrzonych w swoich idoli. Prezentujemy wybór najciekawszych współczesnych dokumentów poświęconych różnym obliczom pasji do muzyki.

O tym, że muzyczne marzenia są w stanie góry przenosić przekonuje dokument Michała Sulimy Stroiciel Himalajów. Reżyser podążą wraz z 65-letni Desmondem Gentle, który postanawia wyruszyć w podróż z ponad 100-letnim pianinem do mieszczącej się na wysokości 4267 m n.p.m. wioski w stanie Zanskar. Jeśli mu się uda, będzie to najwyżej położone miejsce na świecie, gdzie kiedykolwiek wniesiono pianino. Film Zanim ich usłyszałam, byłam normalna to opowieść o czterech nastoletni fankach muzycznych boysbandów. Przygląda się bohaterkom bez ironii, pokazując jak wiele w życiu może zmienić posiadanie scenicznego idola. Score to dokument poświęcony muzyce filmowej, obserwujemy wywiady z ponad 60 osobami z branży. Najbardziej cenieni specjaliści zdradzają co sprawia, że zapadają nam w pamięć ścieżki muzyczne do takich dzieł jak Gwiezdne wojny, Indiana Jones czy seria filmów o Jamesie Bondzie. W naszym zestawieniu nie mogło też zabraknąć portretów muzyków, nie są to jednak klasyczne biografie, ale autorskie dokumenty poświęcone piosenkarce Grace Jones, pianiście Chilly Gonzalesowi oraz Charliemu Siemowi, światowej sławy skrzypkowi a zarazem modelowi Armaniego.

Komentarze

Zaloguj się nebo zarejestruj aby dodać komentarz.

Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.

Członkowie Doc Alliance

Czy chcesz regularnie otrzymywać newsletter z naszym filmowym programem?

Zapisując się na newsletter wyrażam zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na temat usług oferowanych przez Doc-Air, z.s. przy ul. Vodičkova 36 z siedzibą w Pradze. Oświadczam, że zapoznałem(am) się z Zasadami przetwarzania danych osobowych, rozumiem i zgadzam się z ich brzmieniem, jednocześnie jestem świadomy(a) swoich praw,w tym prawa do sprzeciwu wobec technik stosowanych w marketingu bezpośrednim.