Retrospektywa Pawła Łozińskiego

Podczas gdy „Film balkonowy” jest pokazywany na festiwalach na całym świecie, my prezentujemy najważniejsze dzieła laureata tegorocznych Polskich Nagród Filmowych Orły 2022 dla najlepszego dokumentu.

Podobnie jak w przypadku najnowszego dzieła - kręconego w całości z balkonu - tematyka filmów Łozińskiego jest zwodniczo prosta. Tytuły filmów mówią o jego intensywnym skupieniu jako artysty, który często przygląda się najskromniejszym tematom w poszukiwaniu najgłębszych odkryć. Dokument o relacji reżysera z jego ojcem-filmowcem, Marcelem Łozińskim, to Ojciec i syn. O ukraińskiej sprzątaczce, która zarabia na życie sprzątaniem domów, opowiada Pani z Ukrainy. Rozmowy z pacjentami chorymi na raka, poddawanymi chemioterapii, Łoziński portretuje w Chemii.

Pojedyncze lokalizacje, a nawet pojedyncze miejsca, zamknięte w czterech ścianach, to częsta cecha jego twórczości; niewielu filmowców czerpało tak wiele z tak ograniczonych przestrzeni dla kina dokumentalnego. Trudno wyobrazić sobie bardziej przejmujący portret niż Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham, który w całości rozgrywa się w zamkniętej sesji terapeutycznej między matką a córką. Cmentarz w Inwentaryzacji, miejsce żmudnych wykopalisk, sam w sobie jest wielkim tematem filmu: niemal metaforycznym miejscem kontemplacji i zaangażowania w na wpół zakopaną przeszłość.

Mamy zaszczyt prezentować twórczości Pawła Łozińskiego, od początków jego kariery w Szkole Filmowej w Łodzi aż po dzień dzisiejszy, gdy znów przypomniał o swoim reżyserskim oraz inscenizacyjnym geniuszu Filmem balkonowym.

We współpracy z

  • MDAG

Wybrane filmy

Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.

Członkowie Doc Alliance

Czy chcesz regularnie otrzymywać newsletter z naszym filmowym programem?

Zapisując się na newsletter wyrażam zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na temat usług oferowanych przez Doc-Air Distribution s.r.o. przy ul. Ostrovní 126/30 z siedzibą w Pradze. Oświadczam, że zapoznałem(am) się z Zasadami przetwarzania danych osobowych, rozumiem i zgadzam się z ich brzmieniem, jednocześnie jestem świadomy(a) swoich praw,w tym prawa do sprzeciwu wobec technik stosowanych w marketingu bezpośrednim.

Poslat svému Junioru

Zavřít