Oko w oko. Rozmowy filmowe

Ingmar Bergman powiedział, że ludzka twarz jest najważniejszym tematem w kinie. Oto filmy, które wystawiają tę wypowiedź na próbę ekranu: ich uwaga - mniej lub bardziej - skupia się na jednej twarzy przez cały czas trwania filmu.

Co można nazwać "filmowym"? Czy zawsze muszą to być spektakularne wizje, brawurowe dokumentalne podróże na krańce Ziemi, epickie sceny z tysiącami statystów wypełniających ekran?

Czy może to być jedna osoba, mówiąca do kamery przez cały czas trwania filmu? Uwielbiany przez wszystkich Portret Jasona (1967) Shirley Clarke był jednym z pierwszych filmów, które wprowadziły ten sposób tworzenia dokumentów do zbiorowej wyobraźni. We wszystkich wybranych przez nas filmach, podobnie jak w klasycznym dziele Clarke, stajemy dosłownie twarzą w twarz z bohaterami, odkrywając po drodze wiele zaskakujących szczegółów psychologicznych.

Wybrane filmy

Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.

Członkowie Doc Alliance

Czy chcesz regularnie otrzymywać newsletter z naszym filmowym programem?

Zapisując się na newsletter wyrażam zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na temat usług oferowanych przez Doc-Air Distribution s.r.o. przy ul. Ostrovní 126/30 z siedzibą w Pradze. Oświadczam, że zapoznałem(am) się z Zasadami przetwarzania danych osobowych, rozumiem i zgadzam się z ich brzmieniem, jednocześnie jestem świadomy(a) swoich praw,w tym prawa do sprzeciwu wobec technik stosowanych w marketingu bezpośrednim.

Poslat svému Junioru

Zavřít