Anna Kawula poleca

Bywalczyni filmowych festiwali, blogerka i biegaczka Anna Kawula przyjrzała się dokumentom w naszym katalogu pod kątem sportowej tematyki. Co przeżywają sportowcy przygotowujący się do startu w igrzyskach olimpijskich, czy amatorscy biegacze zmagają się z podobnymi wyzwaniami podczas treningów jak zawodowcy, co łączy dokument o kulturze skaterów w Czechosłowacji z filmem o deskorolkarzach z Illinois? Oto idealny repertuar na letnie wieczory.

Anna Kawula poleca: Bardzo często sięgam po kino sportowe, które z roku na rok dynamicznie się rozwija. Sport zaczyna się cieszyć coraz większą popularnością, a co za tym idzie - szukamy inspirujących historii w kinie. Przede wszystkim tytuły stają się bardziej dostępne poza obiegiem festiwalowym. Serwisy streamingowe znacznie przyczyniają się do sukcesu (często też współfinansują takie produkcje) i rozpowszechniają mało znany gatunek. Niejeden sportowiec dysponuje historią na miarę hollywoodzkiego hitu, który zachwyci niezależnie od tego, czy interesujemy się sportem, czy nie. Jednostka w obliczu przeciwności losu, wiara (lub jej brak) we własne możliwości i ciągła walka z przygotowaniem fizycznym oraz mentalnym.

Dla miłośników skateboardingu proponuję Jutro albo pojutrze. Film, który z założenia miał być o środowisku deskorolkarzy, totalnie zajawionych i mających swoją skejciarską rodzinę. Bo rodzina to nie tylko więzy krwi, ale przede wszystkim wzajemne relacje. Jak to z dokumentami czasami bywa, w trakcie kręcenia produkcja poszła w nieco innym, głębszym kierunku, bo kamera uchwyciła „codzienność”. Tego, że wszyscy udajemy, że wiemy, co robimy w swoim życiu, a tak naprawdę jesteśmy bardzo samotni i przerażeni tym wszystkim. A najtrudniejszy trick do wykonania przed nami, to dorosłość. Kolejną propozycją jest dokument o kulturze skaterów w Czechosłowacji King Skate. Wciągający w swojej formie obraz (niezła gratka dla lubiących punk!) o poszukiwaniu wolności w mrocznych latach komuny i okresu tzw. normalizacji. Za kamerą staje Šimon Šafránek, który dociera do unikatowych archiwaliów, które pozwalają nam szerzej spojrzeć za przeszłością.

Jeśli interesują Was gimnastyka artystyczna, to Over the Limit nie ma sobie równych. Podglądamy zmagania rosyjskiej gimnastyczki Margarity Mamun, która przygotowuje się do igrzysk olimpijskich. Dokument wygląda przede wszystkim bardzo filmowo, a narracja zostaje w taki sposób opowiedziana, że trzyma nas w napięciu aż do finałowej sekwencji. Margarita jest najlepsza na świecie, ale codziennie na treningu słyszy, od swoich dwóch trenerek, że nie nadaje się do niczego. Wystarczyły 74 minuty, aby opowiedzieć o wielu ważnych kwestiach, z którymi zmagają się sportowcy.

A może coś dla ochłody, biorąc pod uwagę gorące temperatury? Zanurkujmy z Jacquesem Mayolą - pierwszym wolnym nurkiem, który zszedł na głębokość 100 metrów. Solidny biopic Człowiek delfin o ciekawym, pełnym miłości do odkrywania życia człowieku, dla którego niemożliwe nie istnieje. Pasję do nurkowania i zaangażowanie w ochronę środowiska, zdaje się, miał mieć we krwi. Przepiękna podróż w głąb oceanu i wewnętrzny konflikt w poszukiwaniu raju.

A na koniec coś dla biegaczy! Kto raz w swoim życiu poznał biegacza, ten wie, że jak zacznie startować w imprezach biegowych, to kolejnym wyzwaniom nie będzie końca. Głód jest niezaspokojony dla tej jednej chwili na mecie, niezależnie od tego, jak długie i żmudne treningi przed nami. 240 kilometrów, 1200 metrów wspinaczki i 52 godziny – tylko tyle na pokonanie morderczej trasy mają uczestnicy Biegu 7 Szczytów w filmie dokumentalnym Biegacze. Poznajemy trójkę bohaterów, dla których ukończenie jednego z najtrudniejszych ultramaratonów jest próbą pozostawienia śladu po sobie. Towarzyszymy im w trakcie biegu, będąc świadkami ich największych zlotów oraz upadków.

Anna Kawula: autorka bloga filmowego Biegiem na film. Na co dzień pracuje jako Content Manager i Social Media Specialist. Dwukrotnie przebiegła maraton. W wolnej chwili oprócz biegania, jeździ na deskorolce, rolkach i próbuje różnych innych sportów.

Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.

Członkowie Doc Alliance

Czy chcesz regularnie otrzymywać newsletter z naszym filmowym programem?

Zapisując się na newsletter wyrażam zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na temat usług oferowanych przez Doc-Air Distribution s.r.o. przy ul. Ostrovní 126/30 z siedzibą w Pradze. Oświadczam, że zapoznałem(am) się z Zasadami przetwarzania danych osobowych, rozumiem i zgadzam się z ich brzmieniem, jednocześnie jestem świadomy(a) swoich praw,w tym prawa do sprzeciwu wobec technik stosowanych w marketingu bezpośrednim.

Poslat svému Junioru

Zavřít