Retrospektywa Františka Vláčila

Poeta języka filmowego i jeden z najważniejszych czeskich reżyserów, zasłynął takimi dramatami historycznymi jak Małgorzata, córka Łazarza, Dolina pszczół i Adelheid. Autor także wielu mniej znanych intymnych i osobistych filmów, perełek czeskiej kinematografii, które od teraz dostępne dla polskich widzów, czekają na odkrycie.

Wyjątkowy autor František Vláčil dzięki swojemu niepowtarzalnemu reżyserskiemu stylowi stał się jednym z najważniejszych twórców rodzimej kinematografii. Nie ma chyba entuzjasty czeskiego kina, który nie kojarzyłby jego nazwiska z historycznym eposem Małgorzata, córka Łazarza. Średniowieczna ballada z Magdą Vašáryovą w roli głównej uważana jest za jeden z najważniejszych tytułów w jego dorobku i jeden z najlepszych czeskich filmów wszech czasów. Staranna kompozycja każdego ujęcia, którą Vláčil lubił szczegółowo rozrysowywać przed każdym filmem, minimalna ilość dialogów i nacisk na narrację za pomocą obrazów charakteryzują nie tylko Małgorzatę..., ale także większość filmów z jego bogatej filmografii.

Jego twórczość często kojarzona jest z okresem tzw. złotych lat 60. XX wieku, gdy najczęściej sięgał po tematykę historyczną, np.: Dolina pszczół, czy Adelheid. Jednak warto też wspomnieć o jego późniejszych filmach, takich jak Jad węża, w których Vláčil zwraca się ku teraźniejszości okresu tzw. normalizacji w Czechosłowacji. W filmie, który powstał na początku lat 80. XX wieku, reżyser podjął swój osobisty temat - walkę z alkoholizmem.

František Vláčil nie dostał się do świata filmu, tak jak większość czeskich reżyserów, dzięki studiom na FAMU, ale poprzez studia z zakresu estetyki i historii sztuki. Pierwsze filmowe szlify zawdzięczał filmom instruktażowym, które kręcił na zlecenia elektrowni oraz wojska. Mimo wymaganego przekazu informacyjnego i przez te obrazy prześwituje jego poetycka wizja. Każdy z nich zawiera poetyckie sekwencje, które całkowicie zrywają z ówczesnymi normami socialistycznej sztuki i ujawniają początki stylu filmowego, który później przyniesie Vláčilowi miano największego poety czeskiego kina.

Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.

Członkowie Doc Alliance

Czy chcesz regularnie otrzymywać newsletter z naszym filmowym programem?

Zapisując się na newsletter wyrażam zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na temat usług oferowanych przez Doc-Air Distribution s.r.o. przy ul. Ostrovní 126/30 z siedzibą w Pradze. Oświadczam, że zapoznałem(am) się z Zasadami przetwarzania danych osobowych, rozumiem i zgadzam się z ich brzmieniem, jednocześnie jestem świadomy(a) swoich praw,w tym prawa do sprzeciwu wobec technik stosowanych w marketingu bezpośrednim.

Poslat svému Junioru

Zavřít