Współpraca między reżyserem Františkiem Vláčilem i scenarzystą Vladimírem Körnerem zaowocowała między innymi filmami Adelheid (1969) i Cień paproci (1984). Ale to dramat historyczny Dolina pszczół (1967) jest powszechnie uważany za ich największe wspólne osiągnięcie twórcze. Wprowadzony do kin wkrótce po bardzo cenionej przez Vláčila Markecie, córce Łazarza (1967), powstał w wyniku prób ponownego wykorzystania rekwizytów i kostiumów z poprzedniego dzieła reżysera – dotychczas najdroższego czechosłowackiego filmu wszechczasów. Pierwotna koncepcja Körnera bardzo różni się od ambitnej adaptacji autorstwa Vančury. Podczas gdy pierwszy z filmów opowiadał historię walki chrześcijaństwa z pogaństwem, Dolina pszczół jest bardziej ponadczasowym obrazem przedstawiającym walkę między ascezą a wolnością. Podobnie jak Siódma pieczęć (1957) Ingmara Bergmana, film jest bardzo filozoficzny, to pozbawiona romantyzmu wizja średniowiecza, która zamiast wysuwać na pierwszy plan sceny batalistyczne, skupia się na wewnętrznych konfliktach jej bohaterów.
Bohaterami opowieści są dwaj Krzyżacy, Armin von Heide i jego czeski protegowany Ondřej. Młody arystokrata, którego ojciec powołał go w dzieciństwie do zakonu, ucieka z zamku, gdzie dorastał indoktrynowany ascezą i modlitwą. Ale fanatyczny Armin pilnuje swojego towarzysza, podąża za nim do jego rodzinnego miasta Vlkov i udaremnia próby Ondřeja, by prowadzić szczęśliwe życie z uroczą Lenorą. Powrót zdesperowanego Ondřeja do Zakonu jako jedynego możliwego domu, który pozostaje dla niego dostępny, był postrzegany przez cenzorów epoki czeskiej „normalizacji” jako tak kontrowersyjny, że dla wersji telewizyjnej z 1977 roku stworzyli wyraźnie inną „nową” wersję ze skróconym zakończeniem. Dziś jest dziś powszechnie postrzegany jako czechosłowacki klasyk filmowy.
Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.