Losy Łodzi

Reżyseria
Rok 
Kraj
 • Polska
Czas trwania
43min 
Ścieżka dźwiękowa 
Napisy 

Cykl Losy Łodzi to seria dziewięciu filmów popularnonaukowych prezentujących wybrane wydarzenia, zjawiska, obiekty z dziejów Łodzi. Tragiczne losy miasta doświadczonego przez wielkie wydarzenia XX wieku, jego wielokulturowość, a także pogoń za tożsamością stanowią niezwykłą mozaikę historii pomieszanych z pojedynczymi losami ludzi wrzuconych w wir dziejów. Seria przygotowało z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Na festiwalu można obejrzeć trzy wybrane tytuły – wszystkie są dostępne w serwisie Youtube MTN:

Tragedia Radogoska

W styczniu 1945 roku do Łodzi zbliżała się Armia Czerwona. Przesuwanie się frontu na zachód dawało nadzieje więźniom osadzonym w nazistowskich więzieniach na rychłe uwolnienie. To samo marzenie towarzyszyło z pewnością przetrzymywanym w Rozszerzonym Więzieniu Policyjnym na Radogoszczu w Łodzi. Na kilka godzin przez wkroczeniem Rosjan do Łodzi, Niemcy rozpoczęli jednak eksterminację więźniów…

Stacja Radegast

Niewielka i niepozorna stacja na łódzkim Marysinie, w okresie II wojny światowej stała się niemym tragedii Żydów jacy uwięzieni zostali w tutejszym getcie. Tu przybywały transporty z Żydami którzy mieli osiedlić się w Litzmannstadt-Getto, stąd odjeżdżały wagony w kierunku miejsc zagłady. Losy tysięcy pojedynczych ludzi wiązało jedno miejsce. Dziś jest ono jednym z ważniejszych miejsc pamięci na wstrząsającym szlaku Holocaustu.

Kuźnia Romów

Wśród zbrodni II wojny światowej, zagłada Romów wydaje się być najbardziej zapomniana. Romowie, uznani przez nazistowskich pseudonaukowców za aspołecznych, groźnych i niezdolnych do asymilacji, skazani zostali na eksterminację. Część z nich osadzona została w niewielkim obozie na terenie getta łódzkiego. Ich wstrząsająca historia pokazuje mało znane oblicze hitlerowskiego szaleństwa.

We współpracy z

 • ManInDanger

Film nie jest niestety online :(

W naszym aktualnym programie znajdziesz jednak inne ciekawe filmy.

Informacje szczegółowe

 • Tytuł oryginalny
  Losy Łodzi / Man in Danger
 • Reżyseria
 • Zdjęcia
  Jan Grobliński
 • Montaż
  Michał Niedzielski
 • Czas trwania
  43 min (31-45 min.)
 • Kraj
  • Polska
 • Kolor
  • Kolor

Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.

Członkowie Doc Alliance

Czy chcesz regularnie otrzymywać newsletter z naszym filmowym programem?

Zapisując się na newsletter wyrażam zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na temat usług oferowanych przez Doc-Air Distribution s.r.o. przy ul. Ostrovní 126/30 z siedzibą w Pradze. Oświadczam, że zapoznałem(am) się z Zasadami przetwarzania danych osobowych, rozumiem i zgadzam się z ich brzmieniem, jednocześnie jestem świadomy(a) swoich praw,w tym prawa do sprzeciwu wobec technik stosowanych w marketingu bezpośrednim.

Poslat svému Junioru

Zavřít