Cykl Losy Łodzi to seria dziewięciu filmów popularnonaukowych prezentujących wybrane wydarzenia, zjawiska, obiekty z dziejów Łodzi. Tragiczne losy miasta doświadczonego przez wielkie wydarzenia XX wieku, jego wielokulturowość, a także pogoń za tożsamością stanowią niezwykłą mozaikę historii pomieszanych z pojedynczymi losami ludzi wrzuconych w wir dziejów. Seria przygotowało z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Na festiwalu można obejrzeć trzy wybrane tytuły – wszystkie są dostępne w serwisie Youtube MTN:
Tragedia Radogoska
W styczniu 1945 roku do Łodzi zbliżała się Armia Czerwona. Przesuwanie się frontu na zachód dawało nadzieje więźniom osadzonym w nazistowskich więzieniach na rychłe uwolnienie. To samo marzenie towarzyszyło z pewnością przetrzymywanym w Rozszerzonym Więzieniu Policyjnym na Radogoszczu w Łodzi. Na kilka godzin przez wkroczeniem Rosjan do Łodzi, Niemcy rozpoczęli jednak eksterminację więźniów…
Stacja Radegast
Niewielka i niepozorna stacja na łódzkim Marysinie, w okresie II wojny światowej stała się niemym tragedii Żydów jacy uwięzieni zostali w tutejszym getcie. Tu przybywały transporty z Żydami którzy mieli osiedlić się w Litzmannstadt-Getto, stąd odjeżdżały wagony w kierunku miejsc zagłady. Losy tysięcy pojedynczych ludzi wiązało jedno miejsce. Dziś jest ono jednym z ważniejszych miejsc pamięci na wstrząsającym szlaku Holocaustu.
Kuźnia Romów
Wśród zbrodni II wojny światowej, zagłada Romów wydaje się być najbardziej zapomniana. Romowie, uznani przez nazistowskich pseudonaukowców za aspołecznych, groźnych i niezdolnych do asymilacji, skazani zostali na eksterminację. Część z nich osadzona została w niewielkim obozie na terenie getta łódzkiego. Ich wstrząsająca historia pokazuje mało znane oblicze hitlerowskiego szaleństwa.
We współpracy z
Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.