Jean Rouch

Jean Rouch (Francja)

Jean Rouch był francuskim filmowcem i antropologiem. Uważany jest za jednego z twórców cinéma-vérité we Francji. Praktyka Roucha jako filmowca charakteryzowała się ideą wspólnej antropologii. Swoją długą współpracę z Afrykanami rozpoczął w 1941 roku, po tym jak pracował jako inżynier budowlany nadzorujący projekt budowlany w Nigrze. Kiedy przybył do Niamey jako francuski kolonialny inżynier hydrologii, zainteresował się etnologią Zarma i Songhai i zaczął filmować miejscową ludność i ich rytuały. Do 1950 roku Rouch nakręcił pierwsze filmy osadzone w Nigrze: Au pays des mages noirs (1947), l'initiation à la danse des possédés (1948) i Les magiciens de Wanzarbé (1949), z których wszystkie dokumentowały rytuały opętania duchowego ludów Songhai, Zarma i Sorko żyjących wzdłuż rzeki Niger. Jego najbardziej znanym filmem jest Chronique d'un été (1961), który nakręcił wraz z socjologiem Edgarem Morinem i w którym portretuje życie społeczne współczesnej Francji. Przez całą swoją karierę używał kamery do relacjonowania życia rdzennej ludności w Afryce. W ciągu pięciu dekad nakręcił prawie 120 filmów. Rouch zmarł w wypadku samochodowym w lutym 2004 roku.

Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.

Członkowie Doc Alliance

Czy chcesz regularnie otrzymywać newsletter z naszym filmowym programem?

Zapisując się na newsletter wyrażam zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na temat usług oferowanych przez Doc-Air Distribution s.r.o. przy ul. Ostrovní 126/30 z siedzibą w Pradze. Oświadczam, że zapoznałem(am) się z Zasadami przetwarzania danych osobowych, rozumiem i zgadzam się z ich brzmieniem, jednocześnie jestem świadomy(a) swoich praw,w tym prawa do sprzeciwu wobec technik stosowanych w marketingu bezpośrednim.

Poslat svému Junioru

Zavřít