Rainer Frimmel

Rainer Frimmel (Austria)

Rainer Frimmel (ur. w 1971 r. w Wiedniu) studiował w Graphische Lehranstalt razem z Tizzą Covi i otrzymał stypendia w Rzymie, Paryżu oraz Nowym Jorku. W 2002 roku wraz z Covi założył niezależną firmę produkcyjną Vento Film. Otrzymali liczne nagrody za swoje filmy dokumentalne That's All, Babooska oraz Notes from the Underworld.

Ich pierwszy film fabularny La Pivellina (2009) miał premierę na Quinzaine des Réalisateurs w Cannes, gdzie otrzymał nagrodę Europa Cinemas Label. Film był pokazywany na ponad 170 festiwalach filmowych na całym świecie, otrzymał ponad 30 nagród i został oficjalnie zgłoszony przez Austrię do zagranicznego Oscara.

Ich drugi pełny metrażThe shine of the day (2012) otrzymał Srebrnego Lamparta dla najlepszego aktora w Locarno oraz Nagrodę Maxa Ophülsa w Saarbrücken. Film fabularny Mister Universo (2016) również miał swoją premierę w Locarno, gdzie otrzymał nagrodę Fipresci. Jak wszystkie ich filmy, został zrealizowany z udziałem naturszczyków i nakręcony na taśmie Super 16 mm.

Filmografia

 • Notes from the Underworld
  2020
 • Mister Universo
  2016
 • The shine of the day
  2012
 • La Pivellina
  2009
 • Babooska
  2005
 • Das ist alles
  2001
 • Aufzeichnungen aus dem Tiefparterre
  2000
 • Wien: 7 Szenen
  1998
 • Che bella é la vita
  1997

Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.

Członkowie Doc Alliance

Czy chcesz regularnie otrzymywać newsletter z naszym filmowym programem?

Zapisując się na newsletter wyrażam zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na temat usług oferowanych przez Doc-Air Distribution s.r.o. przy ul. Ostrovní 126/30 z siedzibą w Pradze. Oświadczam, że zapoznałem(am) się z Zasadami przetwarzania danych osobowych, rozumiem i zgadzam się z ich brzmieniem, jednocześnie jestem świadomy(a) swoich praw,w tym prawa do sprzeciwu wobec technik stosowanych w marketingu bezpośrednim.

Poslat svému Junioru

Zavřít