Elo Havetta

Elo Havetta (Słowacja)

Wybitny słowacki reżyser, powieściopisarz i artysta Elo Havetta dożył zaledwie 36 lat (13 czerwca 1938 - 3 lutego 1975). Po studiach na praskiej FAMU, gdzie jego profesorem był reżyser Karel Kachyňa, miał okazję zrealizować tylko dwa filmy fabularne. Jednak zarówno Uroczystość w ogrodzie botanicznym (1969), jak i Lilie polne (1972). Oba tytuły należą do klasyki czechosłowackiego kina. Po premierze tego drugiego, Havetta otrzymał ostateczny zakaz dalszej pracy w wytwórni filmowej Koliba. Aż do przedwczesnej śmierci autor kontynuował pracę wyłącznie z telewizją, realizując filmy dla dzieci i młodzieży.

Jego twórczość została odkryta na nowo po upadku komunizmu w Czechosłowacji. Otrzymał kilka nagród filmowych in memoriam, wydano o nim monografię (1990), a w 2005 roku powstał o nim film dokumentalny Uroczystość samotnej palmy.

Filmografia

  • Lilie polne
    1972
  • Uroczystość w ogrodzie botanicznym
    1969

Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.

Członkowie Doc Alliance

Czy chcesz regularnie otrzymywać newsletter z naszym filmowym programem?

Zapisując się na newsletter wyrażam zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na temat usług oferowanych przez Doc-Air Distribution s.r.o. przy ul. Ostrovní 126/30 z siedzibą w Pradze. Oświadczam, że zapoznałem(am) się z Zasadami przetwarzania danych osobowych, rozumiem i zgadzam się z ich brzmieniem, jednocześnie jestem świadomy(a) swoich praw,w tym prawa do sprzeciwu wobec technik stosowanych w marketingu bezpośrednim.

Poslat svému Junioru

Zavřít