Anca Damian

Anca Damian (Rumunia)

Rumuńska reżyserka i producentka. Studiowała w Akademii Teatru i Sztuki Filmowej, gdzie obroniła dyplom, a następnie uzyskała stopień doktora na kierunku sztuki, kina i mediów. Filmem Damian, który zdobył największe uznanie międzynarodowej widowni i krytyki był jej drugi w dorobku animowany film fabularny pod tytułem: Crulic – Droga na drugą stronę. Anca Damian jest scenarzystą, reżyserem oraz producentką tego wielokrotnie nagradzanego obrazu. Crulic był z sukcesami prezentowany podczas: Locarno International Film Festival, 55th BFI London Film Festival, Annecy International animation Festival, 27th Warsaw Film Festival, Copenhagen International Documentary Festival, 16th Busan International Film Festival, or 21st Film Festival Cottbus, Florence, Jihlava, New Directors/New Films in New York oraz na około 150 innych festiwali na całym świecie. Crulic zdobył 25 międzynarodowych nagród, wśród nich: Grand Prix w Annecy, Nagroda Specjalna Jury na festiwalu w Gdyni, Najlepszy film rumuński z 2011, Nagroda Amnesty w CPH DOX, nagroda specjalna na Istanbul IFF, Najlepszy Reżyser (Silver Award Puma) w Meksyku, Prix Audentia dla najlepszej reżyserki i inne.

Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.

Członkowie Doc Alliance

Czy chcesz regularnie otrzymywać newsletter z naszym filmowym programem?

Zapisując się na newsletter wyrażam zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na temat usług oferowanych przez Doc-Air Distribution s.r.o. przy ul. Ostrovní 126/30 z siedzibą w Pradze. Oświadczam, że zapoznałem(am) się z Zasadami przetwarzania danych osobowych, rozumiem i zgadzam się z ich brzmieniem, jednocześnie jestem świadomy(a) swoich praw,w tym prawa do sprzeciwu wobec technik stosowanych w marketingu bezpośrednim.

Poslat svému Junioru

Zavřít