Rafael Lewandowski

Rafael Lewandowski (Polska)

Urodził się w 1969 roku w polsko-francuskiej rodzinie. Jako nastolatek, reżyserował filmy amatorskie. Absolwent paryskiej Sorbony (Wydział Studiów Kinematograficznych) oraz Wydziału Reżyserii francuskiej szkoły filmowej LA FEMIS. Pracował jako asystent na planach filmów fabularnych, reklamowych i telewizyjnych.

W 2010 roku Rafael wyreżyserował swój debiut fabularny Kret z Borysem Szycem, Marianem Dziędzielem i Wojciechem Pszoniakiem w rolach głównych. Film miał swoją premierę na 36. Festiwaalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (nagroda za najlepszą rolę drugoplanową dla Mariana Dziędziela), a międzynarodową karierę rozpoczął na Festiwalu w Montrealu, gdzie nagrodę za rolę główną otrzymał Borys Szyc. W styczniu 2012 roku Rafael Lewandowski został laureatem Paszportu Polityki a w lutym 2015 roku został uhonorowany orderem Kawalera Sztuki i Literatury przez Francuskie Ministerstwo Kultury.

Filmografia

 • Z dala od orkiestry
  2017
 • Minkowski | Saga
  2013
 • Bye, bye Dublin!
  2010
 • Kret
  2010
 • Sztuka milczenia
  2008
 • Piosenka i życie
  2006
 • W cieniu don Giovanniego
  2003

Portal DAFilms.pl powstał w wyniku inicjatywy Doc Alliance, kreatywnej współpracy 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego. Naszym celem jest przesuwać granice filmu dokumentalnego, wspierać jego różnorodność i promować wartościowe autorskie filmy.

Członkowie Doc Alliance

Czy chcesz regularnie otrzymywać newsletter z naszym filmowym programem?

Zapisując się na newsletter wyrażam zgodę na przesyłanie na podany adres e-mail informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na temat usług oferowanych przez Doc-Air Distribution s.r.o. przy ul. Ostrovní 126/30 z siedzibą w Pradze. Oświadczam, że zapoznałem(am) się z Zasadami przetwarzania danych osobowych, rozumiem i zgadzam się z ich brzmieniem, jednocześnie jestem świadomy(a) swoich praw,w tym prawa do sprzeciwu wobec technik stosowanych w marketingu bezpośrednim.

Poslat svému Junioru

Zavřít